兼职研究员

Damien CESSELIN

0509=.PNG

20, avenue de Lowendal 75015 Paris FRANCE

+33 6 08 74 55 39

dcesselin@assemblee-nationale.fr


Born on August 2, 1968

Career

– Since March 2016: Deputy Director, Department of Report of the Public Session, Assemblée Nationale

– November 2014: Deputy Director, Department of Committee on European Affairs (in charge of: Common Foreign and Security Policy, Common Security and Defence Policy, Security, European Neighbourhood Policy), Assemblée Nationale

– January 2011: Advisor, Department of Committee on European Affairs (in charge of: research, intellectual property, global economic governance, financial services, environment, environmental health, food safety, criminal law), Assemblée Nationale

– January 2010: Advisor, Department of Report of the Standing Committees, Assemblée Nationale

– November 2004: Editor, Department of Report of the Standing Committees, Assemblée Nationale

– January 1998: Editor, Department of Report of the Public Session, Assemblée Nationale

– 1995-1999: Teacher in Economics and Geopolitics, École Supérieure de Gestion (ESG) Background

– Master’s degree in Econometrics, Paris X-Nanterre University

– Graduate, Sciences-Po Paris